YUSUF DALMIŞ

yusuf dalmış 1

ticaret: Sizi tanıyabilir miyiz?
Dalmış: 1951 yılında Niğde ili Kiçiağaç köyünde dünyaya geldim. İlkokul mezunuyum. 4 çocuk sahibiyim. 1969 yılından bu yana ticaretle uğraşıyorum.
ticaret: Okuyucularımızın sizi daha iyi tanımaları için hizmet verdiğiniz sektör hakkında bilgi alabilir miyiz?
Dalmış: 15 sene kasaplık yaptım. 30 senedir de restaurant işi ile iştigal etmekteyim. Restaurantın yanı sıra, üst katta bulunan düğün salonunda nişan, düğün, sünnet gibi özel günlerde toplu yemek hizmeti sunmaktayız. Ayrıca talep olduğunda restaurant dışında da yemek hizmeti vermekteyiz.
ticaret: Faaliyet gösterdiğiniz iş kolunu seçmeye nasıl karar verdiniz?
Dalmış: Niğde’de restaurant sektöründe bir eksiklik hissettim. Benim kasaplık mesleğime de yakınlığı dolayısıyla bu sektöre girmeye karar verdim. İşimi severek yapıyorum.
ticaret: İşletmenizin bu kadar uzun süre ayakta kalmasının sırrı nedir?
Dalmış: Başarılı olmamı sağlayan unsurları; kaliteli malzeme, kaliteli hizmet, güler yüz ve işimi severek yapmam olarak sıralayabilirim. Ucuz malzeme alıp, fazla para kazanmayı hiçbir zaman düşünmedim. Bizim restaurantımızda damak tadı daima aynıdır. Müşterilerimiz de bunu bilirler. Başka bir tat arayışına girmezler. Bu durum işimizde süreklilik sağladı. Ayrıca biz sulu yemekleri kömürle pişiriyoruz. Bu da bizi farklı kılıyor.
ticaret: Hizmet verdiğiniz sektörün zor tarafları nelerdir?
Dalmış: Bence sektörün zor tarafı, vasıflı eleman bulunamaması.
ticaret: Bu sektörde Odaya kayıtlı en eski üyelerdensiniz. Sektöre yeni girecek olanlara önerileriniz nelerdir?
Dalmış: Mesleklerini severek yapmaları, kaliteden ödün vermemeleri, müşteriye güler yüzlü olmalarını tavsiye ederim. İşini dürüst yaparsan hem kendine hem de müşteriye eziyet etmemiş olursun.